Lot 80

Lot 80
Zeeland. Dubbele dukaat goud- Spaans type z.j. (1581-1583). CNM 2.49.10; D.878.; Friedberg 300. Zeer fraai+. Gewicht 6,90gr., goud Ø 29 mm. Naar elkaar gekeerde gekroonde portretten van het Spaanse koningspaar Ferdinand en Isabelle, daartussen S te midden van vier stippen, binnen een cirkel. In de buitencirkel de tekst •PHLS•D:G•HISP•Z•REX•COM•ZEL• burcht kz. Gekroond wapenschild van Castilië-Léon-Granada, adelaar met gespreide vleugels op achtergrond. In de buitencirkel de tekst •DVCATVS CO•ZEL•VAL•HISP• Op 24 februari 1581 ontving Bruynzeels instructies voor aanmunting van dubbele en enkele gouden dukaten ′met de twee hoofden′. Spoedig na aanmunting verscheen in Antwerpen in naam van de Staten van Brabant een gedrukt plakkaat, waarin de in Zeeland geslagen dubbele dukaat met de twee hoofden, en enkele andere munten, voor biljoen werden verklaard. Dat wil zeggen ongeldig. De Staten van Zeeland tekende protest aan, daar de munten voldeden aan de gewicht- en gehaltevoorschriften. Om de stukken niet teveel te laten gelijken op hun Spaanse voorbeeld, werd de keerzijdetekst aangepast. De eerste stukken vermelden de tekst SVB SVMBRA SALARVM, net als hun Spaanse voorbeeld. Thans werd dit gewijzigd in DVCATVS COM(itatus) ZEL(andiae) VAL(or) HISP(aniorum), vertaald ducaat van het graafschap Zeeland naar waarde van de Spaanse. Daarbij werd de herkomst van de munt duidelijker aangegeven. Bijzonder mooi exemplaar met scherpe portretten. Zeer zeldzaam.
Starting price: € 1.500,00

Lot 81

Lot 81
Zeeland. Twintigste Leicester reaal of stoter 1593/87. Cnm 2.49.32; V. 82.5. RRR. Fraai/zeer fraai.
Starting price: € 100,00

Lot 82

Lot 82
Zeeland. Daalder van 30 stuiver 1680. Cnm 2.49.65; D. 1082; V. 90.1. Iets zwak, overigens zeer fraai.
Starting price: € 50,00